باغبانی

نحوه ی صحیح پیوند زدن گیاهان

نحوه ی صحیح پیوند زدن گیاهان

به اتصال دو درخت متفاوت پیوند زنی می گویند . پیوند زدن درخت زمانی امکان پذیر می شود که این دو گونه متفاوت بعد از گذشت زمان با یکدیگر یکی شوند. در این صورت از دو پیوند این دو درخت متفاوت یک گونه گیاهی به وجود می آید . هر چه این دو گیاه از نظر خانوادگی و ژنتیکی به یکدیگر شباهت داشته باشند، امکان پذیری در پیوند درخت بالاتر می رود. همچنین زمان بسیارکمتری برای جوش خوردن دو درخت نیاز دارید.

باغچه و ویلا

طراحی باغچه با اندازه ی حیاط تطابق دارد . در هر صورت برای زیبا سازی باغچه نیازمند به رعایت اصول و نکاتی است که علاوه بر زیبا سازی باغچه باعث صرفه جویی در هزینه می شود . همچنین وسعت متراژ پروژه و رفت و آمد اشخاص نیز بسیار موثر است . اصولا طراحی باغچه بیشتر برای زیبا سازی و طراوت بخشیدن به محل سکونت برخورد دارد . یکی از اصلی ترین کار ها در ویلا سازی محوطه سازی است . تمام افراد از دیدن فضای سبز لذت می برند و مدت کمی می توانند از دغدغه هایشان دور شوند . پیوند زنی یکی از مهم ترین کار ها در نگه داری گیاهان و درختان است که باعث طراوت بخشیدن به گیاهان می شود که در ادامه ی مطلب با آن بیشتر آشنا می شوید.

 

هدف از پیوند زنی چیست ؟

پیوند زدن درختان برای تهیه یک ترکیب با کیفیت صورت می گیرد . این پیوند به شرایط فیزیولوژیکی گیاه و وضعیت محیطی بستگی دارد . زمان انجام دادن پیوند زنی به شکل گیاه اهمیت زیادی دارد . برای پیوند زدن جوانه زمانی بین اواخر خرداد تا اواخر تابستان را انتخاب می کنند . پیوندهای چوبی بیشتر از اواخر زمستان تا زمان رشد گیاه را شامل می شوند . این پیوند نحوه گرده افشانی در باغ ، محصول دهی درخت و شکل رویش درخت را تحت تاثیر قرار می دهد .

شرایط پیوند زدن درختان

۱-مزایای پیوند زدن درختان

۲-افزایش بازدهی گیاهان

۳-ایجاد میوه های باطراوت ، تازه و درشت از پیوند زدن بدست می آید .

۴-ماندگاری بالا در میوه ها یعنی هنگام چیدن و جا به جایی آسیب کمتری می بینند به دلیل اینکه میوه مقاوم شده است .

پیوند زنی درختان چه زمانی انجام می شود ؟

۱-هنگام استراحت و خواب گیاهان نمی شود پیوند صورت بگیرد . این عمل باید زمان پویایی درختان صورت بگیرد .

۲-هنگام بالا بودن شیره ی درختان پیوند زنی صورت نمی گیرد و باید میزان شیره دهی درختان را در نظر بگیرید .

۳-دما بالا میتواند پیوند را خشک و نابود کند .

۴-اگر دما از ۱۰ درجه ی سانتی گراد کمتر باشد سلول های پیوند غیر فعال می شود و دیگر پیوند صورت نمی گیرد.

شرایط انتخاب پایه برای پیوند زدن گیاهان

۱-پایه باید در برابر سرما مقاوم باشد.

۲-باید از گونه ای انتخاب شود که شرایط تکثیر مناسبی داشته باشد . همچنین به سرعت زیاد شود .

۳-از گونه های مقاوم نسبت به بیماری و آفات استفاده کند و در این شرایط می توان به پیوند زدن موفق امیدوار بود .

۴-باید از گیاه یک ساله انتخاب شود .

۵-شاخه باید از قسمت گلدهی یا میوه دهنده جدا شود . در غیر صورت ثمردهی نخواهد بود .

۶-باید قسمت پیوند زنی را از قسمت میانی شاخ های درخت انتخاب نمایید . بدلیل اینکه قسمت های پایین کم میوه و قسمت های بالایی ضعیف هستند .

کاشت درخت در باغچه و ویلا

درختان میوه نیاز به رسیدگی و مراقبت بیشتری دارند و به همین دلیل طبیعتشان محل تجمع آفات و حشرات بیشتری نسبت به درختان غیر میوه خواهند بود . کاشت درخت میوه یا غیر میوه کاملاً سلیقه ‌ای است و طراح محوطه فقط نقش مشاور در امر طراحی باغچه حیاط را خواهد داشت . همچنین نوع درخت با توجه به ابعاد حیاط و باغچه و ویلا انتخاب می‌شود . به این دلیل که پس از گذشت چند سال با رشد درخت ، نمای ویلا و میزان نورگیری آن تحت تأثیر بلندی و گستردگی شاخ و برگ درخت قرار می‌گیرد . همچنین برای داشتن گیاهان و درختان با طراوات و زیبا در باغ و ویلا به چمن زن نیز نیاز داریم. این محصول یکی از کاربردی ترین محصول ها در باغچه و ویلا است . گل کاری و درخت کاری در محوطه ویلا علاوه بر اینکه می تواند در روحیه ساکنان ویلا مؤثر باشد ، می تواند محیطی رویایی و شگفت انگیز را برای کاربر فراهم کند . گاه افراد ساعت ها با نگاه کردن به این طبیعت ، غرق در رویا می شوند و برای مدتی از همه مشغله های فکری هایشان دور می شوند . این کار در روحیه آنها تأثیر مثبتی دارد . برای گل کاری و درخت کاری بهتر است از چمن زن استفاده کنید و همچنین گل ها و درخت ها با مرزهای مشخصی کاشته شوند تا از شلوغی و هرج و مرجی محوطه جلوگیری شود . علاوه بر این ها برای داشتن باغچه و ویلای زیبا و با نشاط به پیوند زن نیاز داریم چند نوع از این پیوند زن ها که به کاربرکمک زیادی می کند را به شما معرفی می کنیم .

۱-چاقوی پیوند زنی وایزست : از این محصول در کار های باغبانی مانند تهیه قلمه و ایجاد خراش بر روی ساقه به منظور ریشه زنی نیز کاربرد دارد و همچنین برای پیوند انواع درختان میوه و گل ها می باشد .

۲-چاقوی پیوند زنی دو تیغه بهکو :از نوک تیغه صاف این محصول می توانید در پیوند های شکمی استفاده کنید و به کمک آن پوست را از تنه جدا کنید . همچنین پیوند زدن باعث ایجاد گیاهانی قوی و مقاوم با رشد فراوان می شود علاوه بر این باعث رشد بیشتر درختان میوه ، درختان زینتی و درختچه ها می شود .

۳-چاقوی پیوند زنی : کاربر به کمک این محصول ، ساقه یا جوانه مورد نیاز را برش می دهند و سپس با ایجاد برش روی تنه درخت ، گیاه را به آن متصل می کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *