باغبانی

واسه چی باید درختامو هرس کنم؟

هرس چیست؟ واسه چی باید درختامو هرس کنم؟

واسه چی باید درختامو هرس کنم؟ هرس عبارت است از قطع کامل یا جزئی قسمتی از درخت به منظور تحت تاثیر قرار دادن، هدایت و باروری گیاه،بنابراین باید هرس را یک مسئله جدی در نظر بگیریم.

برای یادگیری اصول هرس کردن این مقاله رو از دست ندین.

به چه دلیل گیاهان به هرس احتیاج دارند؟

گیاهان برای تقویت شاخه ها،باروری بهتر،بهبود کارایی و همچنین تنظیم کردن اندازه و شکل و فرم معین به هرس شاخه احتیاج دارند.

معرفی انواع هرس

۱- سر شاخه زنی

سرشاخه زنی یعنی انتهای شاخه سبز گیاه را به طول حدودا ۲۰ سانتی متر قطع کنیم.

۲- حذف کامل شاخه ها

حذف کامل شاخه از تنه درخت باعث تقویت شاخه و بزرگتر شدن اندازه درخت می شود و تولید میوه را افزایش می دهد.

نحوه صحیح هرس کردن

برای هرس شاخه های جوان پس از انتخاب شاخه مورد نظر به کمک قیچی باغبانی برشی حدود نیم سانتیمتر بالاتر از جوانه می زنیم. برش زده شده باید به صورت مایل و در جهت مخالف جوانه انجام گیرد.

بهترین زمان برای هرس

هرس کردن درختان در اواخر پاییز یا اوایل زمستان استرس کمتری را به درخت وارد می کند. در این زمان میزان شیره درخت به حداقل خود رسیده است. به علاوه اینکه در این مقطع از سال فعالیت قارچ ها و حشرات نیز به شدت پایین آمده است و احتمالا زخمی که بر روی درخت ایجاد می کنید کمتر به ویروس یا قارچ ها آلوده می شود.

کدام شاخه ها را هرس کنم؟

ابتدا شاخه های اصلی که اسکلت درخت را تشکیل می دهد شناسایی کرده و از بریدنشان خود داری کنید.

سپس شاخه هایی که در اثر طوفان یا خسارات دیگر شکسته اند یا علائم بیماری دارند هرس کنید.

در مرحله بعد شاخه هایی که در هم پیچیده اند و مانع از رسیدن نور و هوا به قسمت های دیگر درخت می شوند را حذف کنید زیرا این شاخه ها باعث رشد قارچ ها می شوند و حشرات بیشتری را به خود جذب می کنند.

نکات مهمی که که هنگام هر شاخه نباید انجام شود

۱- سرشاخه زنی در زمان میوه دهی ممنوع

سرشاخه زنی برای شکل دادن به گیاه و بیشتر در سال های اولیه انجام می شود و بعد از باردهی کمتر صورت می گیرد.

۲- هرس های سیاه

هرس زمستانه یا سیاه که شامل هرس فرم،ریشه و اندام هایی از قبیل پاجوش و نرک می باشد باید در اواخرپاییز یا اوایل زمستان انجام گیرد.

۳- انجام هرس فرمی فقط تا قبل از بار دهی

هرس فرمی برای شکل دادن به درخت انجام می شود در نتیجه این نوع هرس فقط مخصوص سال های اولیه درخت است و در سال های بعد برای اینکه درخت محصول بهتری دهد کافی است هر یک یا چند سال یکبار آن را هرس کنیم.

۴- زمان مناسب هرس تابستانه را بشناسید

هرس تابستانه را زمانی انجام می دهند که درخت در حال رشد است و همچنین سرعت انتقال جریان شیره گیاه در حد اقل است و شاخه های جوان دیگری در طول فصل رشد ایجاد نخواهد شد،بنابراین این هرس را می توان از اواخر خرداد تا اوایل مرداد انجام داد.

بعد از هرس درختان به این نکات هم توجه کنید.

۱- زخم شاخه ها را با چسب پیوند حاوی قارچ کش پانسمان کنید.

۲- شاخه های هرس شده را جمع آوری کرده و بسوزانید زیرا سوسک های پوست خوار و دیگر آفات در زیر شاخه های ریخته شده بر زمین زمستان گذرانی می کنند.

۳- بعد از هرس شاخه ها ابزار خود را با الکل ایزوپروپیل یا آب وایتکس ۱۰ درصد ضد عفونی کنید،بهتره قبل از انجام هرس هم اینکار رو انجام بدید.

۴- به هیچ عنوان ابزاری که برای هرس درخت بیمار استفاده کرده اید را به درخت سالم نزنید و حتما آنها را با مواد ضد عفونی کننده کاملا تمیز کنید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *