باغبانی, گیاهان آپارتمانی

قیچی باغبانی چی بخرم؟

قیچی باغبانی چی بخرم؟

قیچی های باغبانی به ۳ دسته اصلی تقسیم می شوند:

  1. قیچی باغبانی
  2. قیچی شاخه زن
  3. قیچی شمشاد زن

 ۱. قیچی باغبانی

قیچی های باغبانی قیچی هایی هستند که با یک دست مورد استفاده قرار میگیرند، به صورتی که انگشت شصت بالا قرار میگیرد و بقیه انگشت ها در پایین قرار میگیرند.

قیچی های باغبانی برای شاخه هایی که تا قطر نهایتا ۲.۵ سانتیمتر مورد استفاده قرار میگیرند.

قیچی های باغبانی کاربردی ترین نوع قیچی میباشد زیرا هم در باغ ها، باغچه ها، ویلاها و در منازل مورد استفاده قرار میگیرند.

قیچی باغبانی برگر ۱۰۵۰

قیچی برگر ۱۷۴۴

 

قیچی میوه چین

نوعی دیگر از قیچی های باغبانی قیچی های میوه چین هستند که برخلاف قیچی های هرس تیغه های کوتاه و صاف دارند و بیشتر برای چیدن میوه مرکبات و انگور در تاکستان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

قیچی های میوه چین قدرت خیلی زیادی برای هرس کردن شاخه ها ندارند ولی میتوانند برای هرس شاخه های نازک گیاهان آپارتمانی مورد استفاده قرار بگیرد.

۲. قیچی شاخه زن

نوع دوم قیچی های باغبانی قیچی های شاخه زن هستند که نسبت به قچی های باغبانی دسته های بلندی دارند، اندازه نوک تیغه تا ته دسته قیچی بین ۴۵ تا ۸۰ سانتیمتر می باشد.

دسته های بلند این قیچی و تیغه مستحکم نسبت به قیچی های باغبانی کوچک کمک میکند علاوه بر اینکه میتوان شاخه هایی تا قطر ۶ سانتیمتر را هرس کرد، هرس شاخه هایی که بعضا در ارتفاع بالا یا شاخه هایی که دوراز دسترس تر میباشد را سهل و آسان مینماید.

طول تقریبی این قیچی ها، متغیر بین ۴۵ سانتیمتر تا ۸۰ سانتیمتر است.

 

قیچی شاخه زن

قیچی شاخه زن

 

 

 

 

 

 

 

 

برخی از این قیچی ها دارای دسته های تلسکوپی هستند که دسته ی آنها متغیر بین ۷۰ تا ۱۲۰ سانتی متر میباشد اما خیلی مورد توصیه نیست به این علت که وقتی دسته ی تلسکوپی را به صورت کشویی بیرون می کشیم لوله ی داخلیش خالی می ماند و آسیب پذیر میگردد، در صورتی که این نوع قیچی باید با قدرت زیاد کار کند و ممکن است در حین کار به علت خالی بودن لوله اصلی دسته، تاب بردارد و باعث شود دسته دیگر به حالت اول خودش بازنگردد.

همانطور که میدانید که این نوع قیچی با دو دست کار می کند.

قیچی شاخه زن طنابی

نوع دیگری ار قیچی های هرس، قیچی هایی هستند که به قیچی طنابی معروف هستند.

این نوع قیچی دارای دو تیغه و اهرمی که در پشت تیغه ها قرار دارد تشکیل شده است و به وسیله طنابی که به آن متصل است، حرکت تیغه را از فاصله دور میسر می سازد.

قیچی شاخه زن طنابی قابلیت این را دارد که شاخه هایی را که دور از دسترس کاربر حتی در ارتفاع ۵ متری میباشند را به وسیله ی یک چوب که به قسمت انتهایی این قیچی متصل میگردد هرس کند.

قیچی شاخه زن طنابی برگر

قیچی طنابی

 

قیچی شاخه زن خیلی دسته بلند

قیچی هایی هستند که دسته بر روی خودشان است و به دو قسمت تقسیم می شوند که یک سری از آنها دسته های ثابت دارند و معمولا طول دسته شان ۱ متر و ۸۰ سانت است و دسته سری دیگربه صورت تلسکوپی بلند تر میشوند و تا ۳ متر و ۶۰ سانتی متر هم قابلیت بلند شدن دارند.

قیچی شاخه زن

قیچی شاخه زن

 

۳. قیچی شمشاد زن

یک نوع دیگر از قیچی های باغبانی که برای گیاهان زینتی مورد استفاده قرار میگیرد قیچی های شمشاد زن هستند که با دو شکل، با تیغه های صاف و تیغه های دالبردار هستند.

قیچی های شمشاد زن برای هرس و آرایش انواع شمشاد ها و انواع تِروِن ها مورد استفاده قرار میگیرد.

قیچی شمشاد زن برگر

قیچی شمشاد زن برگر

 

 

 

 

 

 

 

 

قیچی های چمن زن

نوع دیگری از قیچی ها، قیچی های چمن زن هستند که جهت کوتاه کردن چمن به کار برده میشوند.

این قیچی ها در دو شکل دسته گردان و دسته ثابت به بازار عرضه شده است از این قیچی ها برای چیدن سبزیجات و بعضا چیدن پشم گوسفندان نیز استفاده میشود.

قیچی چمن زن

قیچی چمن زن

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

موارد مهم در اسفاده بهینه از قیچی ها:

هرس شاخه ها معمولا باید با زاویه ۴۵ درجه انجام شود.

در مورد همه قیچی های هرس باید توجه داشته باشیم که شاخه ها را به صورت گیوتینی (با قدرت و سرعت زیاد) قطع کنیم این کار سبب میشود، علاوه بر اینکه از محل هرس آفتی متوجه درخت نمیشود، فشار وارد شده به تیغه های قیچی نیز کاهش میابد.

و نکته آخر اینکه باید توجه داشته باشیم قیچی های هرس نهایتا برای شاخه های با قطر ۶ سانتیمتر ساخته شده است و شاخه های با قطر بیشتر ازین را باید با استفاده از اره هرس نماییم.

 

خرید انواع قیچی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *